14/06/2008

povedená akcička

aneb co se pije v britském parlamentu..
Poslušně hlásim, že po dobu mé týdenní virtuální nepřítomnosti se nic zvláštního nestalo.. tedy až na jednu věc!

Jelikož se nám rychlostí stíhačky přiblížil čas dovolování, přišlo to i na mou věčně pracující a zmatek vytvářející kolegyni. Předpokládám, že pouze její absence a příprava důležitého eventu dovedly ji a mého šéfika k nápadu povolat mě do samostatné akce. Poprvé mi tak na hrb byla hozena organizace naší účasti na jedné konferenci*. Zároveň jsme však ale po dlouhé době měli marketingovou poradu, od kreté jsem si slibovala, že mě zas trochu vrátí do obrazu. Tím, že se tu totiž hodně prosazuje home working (čti práce z domova) a každý má vlastní sféru zodpovědnosti, tak člověk ztrácí časem přehled. Takže se asi milí čtenář dovtípí, že jsem nebyla zrovinka nadšená tím, že z porady musim odkvapit do Londonu kvůli nějaké přiblblé akci, která ještě ke všemu začíná ve čtyři odpoledne.. a končí v osm večer! Každopádně když marketingový direktér rozhodne, nic s tim nenaděláte..

A tak jsem jela.. tedy vlastně stála. 10 minut.. "Pohoda, mám v plánu časovou rezervu".. 12 min.. sundavám sluchátka a poslouchám strojvedoucího, že je na trati nějakej problém.. 17 min.. "Sakra! Když je na trati problém, tak proč už kolem úspěšně! projelo několik vlaků?".. 25 min.. dozvídám se, že závada je poněkud závažnější, a tak si nám mašinfírer dovoluje navrhnout plnou parou zpět a přesednout na jiný vlak.. 30 min.. "Proč ten debilní vlak pořád stojí?!" Volám do kanceláře, ať kurýra posunou o půl hodiny.. "Nooo, bude to teda honička!" A taky byla. Naštěstí kolegové dorazili zároveň se mnou a se sestavením stánku a plasmy pomohli.. I tak jsme se ale pěkně zapotili, k čemuž tedy značně přispělo znovu se probudivší léto.

Akcička začala velmi pozvolna a mě se dělaly mžitky před očima z představy, že se tu budu nudit celé čtyři hodiny, zatímco se chlapíci věnují zevlujícím páprdům.. Konečně jsem měla čas a začala si dávat do souvislostí náhodné indície.. zevrubná prohlídka u vchodu.. obrazy starých pánů se jmény honosícími se titulem Sir.. a co ty obrazovky s popisem jednání, co právě kdesi probíhá.. nebo to otravné zvonění? Jejda, my jsme v parlamentu! Portcullis House, mimochodem architektonicky velmi zajímavá budova, se stala v roce 1992 díky nedostatku místa ve Westminstru součástí Houses of Parliament, a mně se sem podařilo dostat.. úplným nedopatřením! Samozřejmě mě úmysly na vytracení se po anglicku okamžitě přešly, což se vyplatilo zejména v závěru večera. Nejen, že jsem příjemně pokonverzovala s jedním z našich předních lidí na ochranu dat z Bell Labs a pár politiky na téma Československo a jeho "pád", ale přišla jsem na to, že má britský parlament dokonce víno vlastní výroby. Chardonnay nechutnalo vůbec špatně, pánové. Skok na dvě do jedné hospůdky přes ulici po skončení akce a odeslání kůrýra už se tak stal jen malinkatým zpestřením dne plného překvapení.
_____________________

*Konference asi není úplně to správné slovo, které by vystihlo podstatu většiny eventů v UK. Spíš by se dalo mluvit o veletrzích, a to všech možných rozměrů a úrovní, jejichž hlavní nápní je shluk stánků vystavovatelských firem (a cílem vyrejžování co nejvíc peněz, pozn. autora). Ze samotné konference se pak stává jen doprovodný program, což se občas odráží i v její úrovni. Trend tak spěje k tomu, že větší firmy, aby nalákali člověka bažícího po nových informacích (a občas po reklamních předmětech!), začínají pořádat přednáškové bloky přímo na svých stáncích.

08/06/2008

the best, the best, the best, the best of.. Foos

aneb what about a Saturday night at Wembley?!
Tak mám své poprvé konečně za sebou.. a bylo to absolutně superb (čti skvělé)! Neplašte se, sekci "láska, sex, něžnosti" jsem na blogu nezavedla a ani s tím nehodlám začínat.. i když he's My Hero!

Těm bystřejším (nebo spíš hudebně zběhlejším) asi už došlo, že narážím na kapelu Foo Fighters. Foos totiž zamířili do londýnského Wembley Stadium. S myšlenkou zajít na jejich koncert jsem koketovala už od začátku roku. A jelikož bych byla schopná zas svojí šanci promarnit!, tak jsem si pro jistotu v úterý bookla hned lístky dva. "On se přece někdo najde.".. jenže chyba! Zbytek týdne jsem tak strávila zvažováním nejefektivnějších komunikačních kanálů, kterými propašovat promo svého ubohého bezprizorního lístku. Facebook, Google groups i osobní agitace.. nakonec selhalo všechno, a tak se pro mě dva lístky a na účtě o stotřicet liber míň staly obrovskou motivací si tenhle gig nenechat ujít.. byť sama!

Brány Wembley otevíraly ve čtyři, hodinu a půl před prvním předskokanem Futureheads. Nebyli špatní, stejně jako Supergrass, kteří nastoupili na jejich místo o hodinu později. Přesto se předskokanská předehra neskutečně vlekla. Vyvrcholila půl hodiny před příchodem Fighterů a ve chvíli, kdy na pódium vlezli technici, už celá aréna vřela.. lidi se nemohli dočkat.. stejně jako já. Dave nastoupil s The Pretender jen s 15 minutovým zpožděním a o pár desítek minut později za to arénu odměnil asi čtvrthodinovým pózováním za hudebního doprovodu. Byl to šok, když vyplul zpoza stanu s aparaturou cca čtyři metry ode mě.. a náležitě si to užíval, parchant!

S přibývající tmou a odeznělými tóny těch největších hitů, které šlo poznat podle hlasitosti chóru, atmosféra gradovala. Už na mě nebylo místo, které by neschytalo spršku piva nebo jiné podivně lepkavé tekutiny, jež nadšení fandové v eufórii odhazovali. Nikomu to nevadilo.. stejně jako drobný déšť, který se začal snášet do barevných světel. Úžasně dokresloval neuchopitelnost okamžiku. Asi nikdy v životě nezapomenu na to, jak Dave vybudil mnohatisícový dav lidí včetně sebe a dvou aktérů Led Zeppelin, vydat ze sebe to nejlepší.. a do toho z nebe začaly pršet hvězdy..

kde domov můj

aneb Praha očima turisty..
Necelý týden po mém návratu z prosluněného Parisu jsem ve svém skrovném příbytku uvítala předzvěst cesty do vlasti. Jelikož jsem Davida svěřila do rukou dobrodinců bydlících přímo v Londýně, stala se jeho návštěva příjemným zpestřením všedního pracovního týdne.

Víkend jsme si navíc znevšednili výletem do Oxfordu, který pro nás připravila banda tamních AIESECářů. Den strávený v uličkách stařičké kolébky britského vzdělání rozhodně nepatřil k rozpočtově nenáročným, jak by český student předpokládal. Gurmánská večeře v honosných prostorách menzy jedné z nejdražších fakult si ale rozhodně malý finanční úlet zasloužila. O pikniku v parku Blenheim Palace, rodiště nejvýznamnějšího z britských politiků Sira Winstona Churchila, už by se dalo pochybovat. I za vstup do parku se totiž ve většině britských pamětihodností platí. Za svých devět liber jsme si tak nejvíc užili dětský koutek.. co by taky vážený čtenář čekal od bandy trainees?! :)

Svou cestu domů jsem odstartovala v Londonu na veletrhu Wireless08 jako záskok za svou kolegyni. Mezi obchodníky s kufry na kolečkách jsem se svou batožinou vypadala poněkud nezvykle, ale míra tolerance k sociálním odchylkám je v této metropoli naštěstí velmi vysoká. Den utekl kupodivu rychle, a tak jsem do vlaku na letiště naskočila na poslední chvíli. I přes mírnou dávku alkoholu v krvi po půllitru cideru mě nemile překvapila výrazně překročená kapacita míst! Už jen pár dárků v duty free zóně a objetí s rodiči na Ruzyni po pěti měsících.

Kamarádka, kterou jsem pozvala na návštěvu své rodné vlasti, si díky pozdnímu příletu poněkud přispala, čímž jsme se ocitli ve značném časovém skluzu. Ten už se nám za jejího pobytu dohnat nepovedlo.. Centrum Jičína - Valdštejnské slavnosti v lodžii Albrechta z Valdštejna - Pec pod Sněžkou - balet Romeo a Julie v ND - noční procházka Prahou - den na Pražském Hradě - grilování se spolužáky - ranní vstávání a cesta na Masarykovo nádraží - Litoměřice - Václavské náměstí - Muzeum Komunismu na Příkopě - okružní jízda busem "Prague in Brief" - Petřín - Orloj - Ruzyně - Tibet, tajemnství červené krabičky ve Švandově divadle.

Když Katya zmizela v davu na letišti, v duchu jsem jí děkovala za prozřetelnost, s níž si kupovala letenku s odletem o tři dny dříve než já. Bylo to vyčerpávající. Na druhou stranu se mi díky ní podařilo si Prahu užít jako nidky dřív. Asi by neškodilo se na ní občas podívat očima turisty.